Lübnan’dan düzenlenen saldırıda çok sayıda İsrailli yaralandı

İsrail’in Lübnan sınırı yakınına düzenlenen saldırıda yaralananların sayısı 13’e çıktı. 

İsrail acil servisi Kızıl Davut Yıldızından yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Celile’deki Arab el-Aramşe’ye düzenlenen saldırıda yaralananların sayısının arttığı belirtildi. Yaralılardan 4’nün durumunun ciddi, birinin orta, 8’ninin de hafif olduğu ifade edildi. 

Bu arada İsrail basını saldırının kamikaze insansız hava aracıyla (İHA) düzenlendiğini aktardı. Sosyal medyada yer alan görüntülerde Lübnan tarafından gönderildiği dile getirilen bir kamikaze İHA’nın Arab el-Aramşe’de bir alanı hedef aldığı kameraya yansıyor. 

HİZBULLAH: KARARGAHI VURDUK

İran destekli Hizbullah Hareketi, Lübnan’ın güneyinden Arab el-Aramşe’deki İsrail askeri karargahına saldırı düzenlediğini duyurdu. 

Hizbullah’tan yapılan açıklamada, askeri karargaha güdümlü füze ve kamikaze insansız hava aracı ile saldırı gerçekleştirildiği, İsrail askerleri arasında ölü ve yaralıların olduğu ifade edildi. 

Öte yandan İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Lübnan tarafından Arab el-Aramşe’ye son bir saat içinde çok sayıda atış gerçekleştirildiği ve bu atışların yapıldığı noktalara karşı saldırı düzenlendiği belirtildi. Açıklamada ayrıca İsrail savaş uçaklarının Lübnan’ın güneyinde Hizbullah’a ait bir askeri yerleşkeyi bombaladığı kaydedildi. 

İsrail ordusu ile Hizbullah arasındaki gerilim son dönemde ivme kazandı. İsrail ordusunun dün Lübnan’ın güneyine düzenlediği hava saldırılarında 2’si bölge sorumlusu olmak üzere 4 Hizbullah mensubu öldürülmüştü. 

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınır hattında devam eden çatışmalarda şu ana kadar 276 Hizbullah mensubu, 54 Lübnanlı sivil, 18 Emel Hareketi, 13 Hamas, 12 İslami Cihad mensubu ile 7 İsrailli sivil ve 11 asker öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir