Süleymaniye’de saldırı sonrası işçiler zorla tutuluyor: ‘Pasaportlarımızı aldılar’

İZMİR – Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Süleymaniye bölgesinin Çeçemal ilçesinde bulunan Kor Mor gaz sahasına geçtiğimiz cuma günü drone ve roketlerle saldırı düzenlendi. Bölgedeki kaynaklar, gaz sahasına yönelik ‘katyuşa’ tipi roketlerle bir saldırı gerçekleştiğini belirtirken, saldırı sonucu 4 işçinin yaşamını yitirdiği diğer işçilerin ise yaralandığı açıklandı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli enerji şirketi Dana Gas’ın işlettiği tesisin 25 Ocak’ta da İHA saldırısının hedefi olduğu belirtilirken, cuma günü gerçekleşen saldırının ardından ise işçilerin hâlâ aynı bölgede tutulduğu ve tahliye edilmedikleri ortaya çıktı.

Gazete Duvar’a ulaşan ve güvenlik gerekçesiyle ismini vermeyen bir işçi yaşananları şöyle anlattı:

“Süleymaniye’de bir gaz projesinde çalışıyoruz. 2008’de üretimine başlanmış ama son iki yıldır da aktif çalışan bir yer ve burada binlerce işçi var. Türkiye’den işçi olarak geldik. Ağırlıklı olarak Dersimli, Muşlu, Elbistanlı işçiler var. Burası cuma günü vuruldu ancak güvenlik riskine rağmen hâlâ burada tutuluyoruz ve çıkmamıza izin verilmiyor. Vurulan bölgede işçilerin kaldığı bir işçi kampı var. Bu kampın yaklaşık 700 metre uzağı vuruldu.”

‘CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK’

Can güvenliklerinin olmadığını vurgulayan işçi, “İşçilerin en hızlı talebi tahliye ancak tahliye etmiyorlar. Bugün işçi sorumluları işçilerden tahliye talebine dair dilekçe topladılar. Şirket hala acil bir durum yokmuş gibi utanmadan, sıkılmadan dilekçe topluyor. Telefonlar toplatıldı ve baskılar söz konusu. Sizinle de gizli saklı görüşüyoruz. Pasaportlarımıza el konuldu. Her an saldırı olabilir. Can güvenliğimiz yok. Şirket saldırıdan 72 sonra yeni bir saldırı olmazsa işe devam edelim fikrinde” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir